WordPress.com - Themes - Illustratr - en to fa translation catalogue (65 entries)

en: Older projects
fa: پروژه‌های قدیمی‌تر

en: Hidden footer area that is revealed by the + button at the bottom of each page
fa: پهنهٔ پنهان پسایند که با دکمهٔ + نمایان می‌شود در پایین هر صفحه جای دارد

en: Footer
fa: پسایند

note: Template Name of the plugin/theme
en: Portfolio Page Template
fa: قالب صفحهٔ نمونه‌کار

note: Description of the plugin/theme
en: A minimalist portfolio theme.
fa: یک پوستهٔ مینیمالیست برای نمونه‌کارها

en: Widgets
fa: ابزارک‌ها

en: Search Results for: %s
fa: نتایج جست‌وجو برای: %s

en: Ready to publish your first project? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fa: آماده‌اید تا اولین پروژه‌تان را منتشر کنید؟ <a href="%1$s">از اینجا بیآغازید</a>.

en: Pages:
fa: صفحه‌ها:

en: Your comment is awaiting moderation.
fa: دیدگاه شما چشم به راه بررسی است.

en: Author
fa: نویسنده

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
fa: %1$s در %2$s

en: Pingback:
fa: بازتاب:

en: Post navigation
fa: ناوبری نوشته

en: Next <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: پسین <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: <span class="meta-nav">&larr;</span> Previous
fa: <span class="meta-nav">&larr;</span> پیشین

en: Posts navigation
fa: ناوبری نوشته‌ها

en: Page %s
fa: صفحهٔ %s

en: Hide title and content on Portfolio Page Template
fa: نهفتن عنوان و مطلب در قالب Portfolio Page

en: Skip to content
fa: پرش به محتوا

en: Menu
fa: گزینگان

[ctx: Source Code Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Source Code Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: روشن

[ctx: PT Serif font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by PT Serif, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: روشن

[ctx: Source Sans Pro font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported * by Source Sans Pro, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: روشن

en: Social Menu
fa: گزینگان اجتماعی

en: Primary Menu
fa: گزینگان اصلی

en: Theme: %1$s by %2$s.
fa: پوسته: %1$s کاری از %2$s.

en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار، نیرو گرفته از %s

[ctx: Used between list items, there is a space after the comma.]
en: ,
fa: ،

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fa: به نظر می‌آید ما نمی‌توانیم آنچه به دنبالش هستید بیابیم. احتمالا جست‌وجو می‌تواند کمک کند.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fa: متأسفیم، موردی مطابق با جستجوی شما پیدا نشد. لطفا برای جستجو از کلیدواژه‌های دیگری استفاده کنید.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fa: آمادهٔ انتشار نخستین نوشتهٔ خود هستید؟ <a href="%1$s">از اینجا بیآغازید</a>.

en: Nothing Found
fa: چیزی پیدا نشد

en: Edit
fa: ویرایش

en: % Comments
fa: % دیدگاه

en: 1 Comment
fa: ۱ دیدگاه

en: Leave a comment
fa: بیان دیدگاه

en: Tagged %1$s
fa: برچسب‌خورده با %1$s

en: All %s posts
fa: همهٔ %s نوشته

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: ,
fa: ،

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: به خواندن ادامه دهید <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Comments are closed.
fa: دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

en: Newer Comments &rarr;
fa: دیدگاه‌های تازه‌تر &rarr;

en: &larr; Older Comments
fa: &larr; دیدگاه‌های پیشین

en: Comment navigation
fa: ناوبری دیدگاه

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fa[0]: %1$s نظر برای &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Archives
fa: بایگانی

en: Projects
fa: پروژه‌ها

en: Chats
fa: گفتگوها

en: Audios
fa: صوت‌ها

en: Statuses
fa: وضعیت‌ها

en: Links
fa: پیوندها

en: Quotes
fa: گفتاورد

en: Videos
fa: ویدئوها

en: Images
fa: تصویرها

en: Galleries
fa: گالری‌ها

en: Asides
fa: کلمات قصار

en: Year: %s
fa: سال: %s

en: Month: %s
fa: ماه: %s

en: Day: %s
fa: روز: %s

en: Author: %s
fa: نویسنده: %s

note: translators: %1$s: smiley
en: Try looking in the monthly archives. %1$s
fa: بد نیست نگاهی به بایگانی ماهانه بیندازید. %1$s

en: Most Used Categories
fa: پراستفاده‌ترین دسته‌ها

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try one of the links below or a search?
fa: به نظر می‌رسد چیزی در این مکان نیست. شاید بخواهید یکی از پیوندهای زیر یا جست‌وجو را آزمایش کنید.

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fa: اوه! امکان یافتن صفحه نیست.
