Scrawl - en to fa translation catalogue (60 entries)

en: Featured
fa: ویژه

note: Description of the plugin/theme
en: A clean, responsive theme for long-form writing, with bold featured images, fancy image captions and pull quotes, and plenty of space for your content to shine. A slide-out sidebar provides ready access to all your secondary content, including social links, custom menu, and widgets.
fa: یک پوستهٔ تمیز و پاسخگو برای نوشته‌های بلند. با تصاویر ویژهٔ درچشم، برنگاشت‌های تصویر سرگرم‌کننده و گفتاوردهای کشیده. همراه با فضای زیاد برای مطالب شما. نوار کناری کشویی که دسترسی ساده به مطالب دیگر شمار را فراهم می‌کند و شامل پیوندهای اجتماعی، گزینگان سفارشی و ابزارک می‌شود.

en: Next post
fa: نوشتهٔ بعدی

en: Search Results for: %s
fa: نتایج جست‌وجو برای: %s

en: Previous post
fa: نوشتهٔ پیشین

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %2$s</span>
fa: <span class="posted-on">منتشرشده در %1$s</span><span class="byline"> بدست %2$s</span>

en: All %s posts
fa: همهٔ %s نوشته

en: <span class="posted-on">Posted on %1$s</span><span class="byline"> by %3$s</span><span class="category-links"> in %2$s</span>
fa: <span class="posted-on">نوشته‌شده در %1$s</span><span class="byline"> بدست %3$s</span><span class="category-links"> در %2$s</span>

en: ,
fa: ،

en: Archives
fa: بایگانی

[ctx: post format archive title]
en: Chats
fa: گپ‌ها

en: Archives: %s
fa: بایگانی‌ها: %s

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
fa: وضعیت‌ها

[ctx: post format archive title]
en: Audio
fa: صوت

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
fa: گفتاوردها

[ctx: post format archive title]
en: Links
fa: پیوندها

[ctx: post format archive title]
en: Images
fa: تصویرها

[ctx: post format archive title]
en: Videos
fa: فیلم‌ها

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
fa: گالری‌‌ها

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
fa: j F Y

[ctx: post format archive title]
en: Asides
fa: حاشیه‌ها

en: Day: %s
fa: روز: %s

en: Month: %s
fa: ماه: %s

en: Year: %s
fa: سال: %s

en: Author: %s
fa: نویسنده: %s

en: Tag: %s
fa: برچسب‌ها: %s

en: Post navigation
fa: ناوبری نوشته

en: Category: %s
fa: دسته: %s

en: Newer posts
fa: نوشته‌های تازه‌تر

en: Older posts
fa: نوشته‌های پیشین

en: Posts navigation
fa: ناوبری نوشته‌ها

en: Cancel reply
fa: لغوکردن پاسخ

en: Gravatar Email
fa: رایانشانی گراواتار

en: Page %s
fa: صفحهٔ %s

en: Theme
fa: پوشته

en: Slide-Out Sidebar
fa: سُر دادن نوار کناری به بیرون

[ctx: Arbutus Slab font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not * supported by Arbutus Slab, translate this to 'off'. Do not translate * into your own language.
en: on
fa: روشن

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not * supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate * into your own language.
en: on
fa: روشن

en: Skip to content
fa: پرش به محتوا

en: Social Links
fa: پیوندهای شبکه‌های اجتماعی

en: Theme: %1$s by %2$s.
fa: پوسته: %1$s کاری از %2$s.

en: Primary Menu
fa: گزینگان اصلی

en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار، نیرو گرفته از %s

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fa: به خواندن ادامه دهید <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: 1
fa: ۱

en: 0
fa: ۰

en: Edit
fa: ویرایش

en: Pages:
fa: صفحه‌ها:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fa: به نظر می‌آید ما نمی‌توانیم آنچه به دنبالش هستید بیابیم. احتمالا جست‌وجو می‌تواند کمک کند.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fa: بدبختانه جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت. با واژگانی دیگر جستجو کنید.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fa: آمادهٔ انتشار نخستین نوشتهٔ خود هستید؟ <a href="%1$s">از اینجا بیآغازید</a>.

en: Nothing Found
fa: چیزی پیدا نشد

en: Newer Comments
fa: دیدگاه‌های تازه‌تر

en: Comments are closed.
fa: دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

en: Older Comments
fa: دیدگاه‌های پیشین

en: Comment navigation
fa: ناوبری دیدگاه

en: Reply
fa: پاسخ

[ctx: comments title]
en: One thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fa[0]: %1$s نظر برای &ldquo;%2$s&rdquo;

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fa: به نظر می‌رسد چیزی اینجا نیست. مایل هستید جستجو کنید؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fa: اوه! امکان یافتن صفحه نیست.
